Szczegóły konwersatorium

Nazwa Konwersatorium CFT PAN
Tytuł Artificial Rashba-Dresselhaus gauge field in anisotropic microcavities
Szczegóły

I will present a summary of a recent work done together with the experimental group at the University of Warsaw. We observed the artificial Rashba-Dresselhaus spin-orbit interaction of photons in a liquid crystal–filled optical cavity. The gauge field was realized without the use of any metamaterial structuring and the same method can be implemented with any other uniaxially anisotropic material. This observation opens the door to photonic emulators of quantum Hamiltonians with internal degrees of freedom.

Czas Środa, 29 styczeń 2020, godz. 12:10 CET Seminarium odbyło się!
Prelegent

Dr hab. Michał Matuszewski  (INSTYTUT FIZYKI PAN)

Język Seminarium Angielski
Organizatorzy Maciej Bilicki; Adam Sawicki; Krzysztof Pawłowski; Julius Serbenta;