Tytuł Otwarcie automatycznego obserwatorium Pi of the Sky w Hiszpanii.

Otwarcie automatycznego obserwatorium Pi of the Sky w Hiszpanii.

26 lipca o godz. 12, na terenie ośrodka badawczego INTA El Arenosilio w Mazagon koło miejscowości Huelva na atlantyckim wybrzeżu Hiszpanii (dokładna lokalizacja http://tinyurl.com/pd7nm6g) nastąpi uroczyste otwarcie całkowicie automatycznego, w pełni zrobotyzowanego obserwatorium astronomicznego zespołu badawczego Pi of the Sky. Budowa obserwatorium jest rezultatem porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Instituto de Astrofsica de Andaluca - CSIC.

Nowe obserwatorium jest w pełni zautomatyzowane i przygotowane do pracy bez bezpośredniego nadzoru. Pod kopułą znajdują się 4 detektory nagłych zjawisk optycznych, które w sumie pokrywają swoim zasięgiem obszar nieba o rozmiarach 80 na 80 stopni. Urządzenia zostały zaprojektowane, wykonane i oprogramowane w Polsce przez naukowców i inżynierów z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Instytutu Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej oraz Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Budowę obserwatorium i detektorów sfinansowało Ministerstow Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki.

Głównym zadaniem nowego systemu jest poszukiwanie poświat optycznych związanych z rozbłyskami gamma, GRB. System pracuje w pełni autonomicznie, sam ustala program obserwacji na podstawie informacji o obszarach nieba obserwowanych przez satelity rentgenowskie oraz sam analizuje zebrane dane. Duże pole widzenia zwiększa szanse zaobserwowania błysku. Urządzenie prowadzi także standardowe obserwacje astronomiczne oraz rejestruje satelity oraz różnego rodzaju kosmiczne śmieci, których pełno na okołoziemskich orbitach. Zaintersowanie doświadczeniem zdobytym przez zespół Pi of the Sky i wykorzystaniem go w programie Space Situational Awarness, czyli lokalizowania kosmicznych śmieci, wyrazili w czasie niedawnej wizyty w Polsce przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej. Naukowcy liczą także na to że dzięki nowemu urządzeniu uda się być może zaobserwować emisję optyczną obiektu będącego źródłem fal grawitacyjnych, których detekcję dyskutowano na zakończonej kilka dni temu w Warszawie wielkiej konferencji naukowej Amaldi2013 na temat grawitacji.

Nowe instrumenty zostaną także niebawem udostępnione za pośrednictwem sieci GLORIA uczniom, studentom i astronomom amatorom. Konsorcjum GLORIA, którego członkiem jest Pi of the Sky, finansowane przez Unię Europejską, buduje sieć teleskopów - robotów , które część czasu udostępniają w ramach społecznościowych projektów naukowych. Z pierwszego teleskopu sieci, teleskopu słonecznego TAD na Teneryfie, każdy może już skorzystać.

Dodano Niedziela, 21 lipiec 2013, 04:32 CEST